Féli Magyar Tanítási Nyelvíí Alapiskola - Tomášov

Školské akcie - šk.rok 2010 / 2011

Hatodszor is ZÖLD !

Iskolánk diákjai számára már természetes, hogy az iskolában environmentális feladatokkal is foglalkoznak tanulás közben. A Zöld Zászló a bejárattal szemben mindenkinek hirdeti, hogy a mi iskolánk egy kicsit „más“ és a Zöld Iskola nemzetközi projekt keretében évről-évre, immár hatodszor teljesítettük a az előírt feladatokat. S hogy ez nem is annyira könnyü feladat, bizonyíttékként közlöm, hogy egész Szlovákiából csak 67 iskola és óvoda kapta meg egy évre a zászlóhasználat jogát, s a féli oktatási intézmények közül egyedüliként vehettünk részt az ünnepélyes kiértékelésen Zsolnán.

Falunk polgármestere, Szalay József elismerése kifejezéseként eljött az ünnepélyre – helyesebben mondva az ő segítségével jutottunk el Zsolnára, amit ezúton is hálásan köszönünk.

Bízunk benne, hogy sikerrel jár igyekezetünk és iskolánk diákjai számára természetessé válik a környzettudatos életmód, amellyel az emberiség biztosíthatja a jövőt még sok generáció számára.

Mgr. Pomichal Mária, az environmentális nevelés koordinátora

ť publikované dňa 25.01.2011

Újabb siker a virágkötő versenyen

Immár hagyomány, hogy iskolánk évente részt vesz az Éberhardi Gustáv Čejka Kertészeti Szakközépiskola virágkötő versenyén.

Idén , 2010 októberében Mikóczi Dominika (9.o.), Miklós Viktória (9.o.) és Hideghéty Klaudia (8.o.) képviselték iskolánkat. Ezúttal is érdekes feladatokat kellett tejesíteniük. Az első versenyfeladat egy őszi kalap-kompozíció megkreálása volt, másodikként őszi termések, bogyók és levelek felhasználásával ékszert terveztek.

Mindhárom lány kitett magáért, érdekes, ízléses, szépen kivitelezett művek születtek a kezeik alatt. És amire külön büszkék vagyunk, Mikóczi Dominika a második versenyszámban 1. helyezést nyert különleges csipkebogyó ékszerkollekciójával.

Büszkék vagyunk rátok, lányok!

Macsicza Emőke, felkészítő tanár

Ovisok a suliban

A nagycsoportosokat és szüleiket már sokadik éve hagyományosan meghívta a féli magyar Alapiskola vezetősége és az első osztályosok egy próbatanításra.

2010. november 25-én az ovisok kipróbálhatták azt, amiről már a 6 évesek álmodoznak, hogy igazi iskolások lehessenek. Az apróságok számára hatalmas tornateremben Horváth Edina tanító néni segítségével kipróbálhatták a gumiasztalt, a svédszekrényt s még számos érdekes sportezközt. Simonics Zsuzsa tanító néni az elsősökkel pedig elvezette őket a betűk birodalmába. Együtt vándoroltak Betűország utcáin. Megtanulhatták, hogy a magánhangzók Betűországban kalapot viselnek, s hogy a szomszéd utcában a mássalhangzók laknak. Az ovisok is aktív szereplői voltak az órának. Fel kellett ismerniük a betűket alakjuk szerint és az osztályban lévő sok színes képen megmutatni azokat. Színes krétával is írhattak betűket a táblára. Az elsősök jutalmul egy mesét játszottak el a jelenlévőknek a répáról szlovákul. A fárasztó tanulás után tízórai szünet következett, s a számítógépes teremben magyar népmeséken szórakozhattak.

A nap végén az ovisok színes bizonyítványán egy nevetős arcú napocska díszelgett, mely az egész napos szorgos iskolai munka gyümölcse volt.

Őszi termések kiállítása

Minden ősszel szeptember végén kis kiállítás szépíti iskolánk lépcsőházát. Ebben az évben sem volt másképp: az 5. osztály szervezésében az összülői értekezlet idejére minden lépcsőfokra jutott valamilyen érdekes kompozíció. A gyerekek szüleik és nagyszüleik segítségével készítettek rendkívül fantáziadús alkotásokat , amelyeket megnéztek a szülők, valamint a magyar és a szlovák óvodába járó gyerekek is.

Sajnos, az alkotásokat viszonylag gyorsan „megrágta az idő foga“. De emiatt senki sem bánkódott, hisz jövőre ismét készítünk még szebbet, még jobbat!

A Féli Alapiskola kézilabdacsapata 2010

A Féli Alapiskola kézilabdacsapata 2010. november 30-án a Halászi Alapiskola csapatával játszott barátságos kézilabda – tornát. Felkészítő tanár: Mgr. Horváth Edina

Egy világutazó kalandjai – Antal Tamás előadása

Decemberben ellátogatott iskolánkba Antal Tamás, aki Földünk sok táját beutazta és most szakított időt arra, hogy élményeit a Féli Alapiskola tanulóival is megossza.

Az előadásban az volt a jó, hogy hétköznapi emberként beszélt azokról a helyekről, ahová sikerült eljutnia. Sajnos az előadásra kijelölt idöbe csak a perui és a nepáli útról szóló beszámoló fért bele. A csodálatos fotókkal kiegészített elbeszélés hol elkápráztatta, hol meg elborzasztotta a hallgatókat. A Andok hegysége és a Himalája gyönyörűek, de az ott élő emberek élete nagyon nehéz. A gyerekek sokszor órákat gyalogolnak az iskolába, ha tanulni akarnak és sok esetben már egész fiatalon dolgozniuk kell, hogy meg tudjanak élni. Ami elképesztően hangzott, hogy ezekben a hegységekben egyre kevesebb a fa, mert az a fő tüzelőanyag és nem nő olyan gyorsan, mint ahogy fogyasztják.

A hallottak és látottak elgondolkoztattak minden jelenlevőt. Végül mindenki igazat adott Antal Tamásnak, amikor azt mondta: nincs jobb hely a Földön szülőföldünknél!

Pomichal Vajk, 8. osztály